Kränkande filmer

Posted: februari 25th, 2009 under Allmänt.
Tags: , ,

Nu kan man åter läsa om kränkande filmer på nätet. Flickor blir illa behandlade av andra ungdomar genom att filmer med kränkande innehåll läggs ut på You Tube. Varför ska det alltid finnas människor som vill skada andra? Nätet är en så användbar och bra sak, ändå blir det så dåligt.

Det är för mig självklart att det ska gå att ta bort innehåll på nätet som kränker andra. Men i detta fallet verkar det som att flickorna inte har något skydd. Sexuella kränkningar kan ske utan att det går att göra något åt. Här behövs åklagare som vågar säga ifrån. Rättsväsendet måste fungera som ett skydd för människoverdet och inte för de som kränker det.

Tyvärr måste ni tjejer vara försiktiga med vad ni lägger ut på nätet och det är viktigt att föräldrar försöker hjälpa till att ha koll. Men ännu viktigare är att föräldrar har koll på att deras barn inte kränker varandra. Det går inte att komma ifrån att föräldrar har ett mycket stort ansvar. Våga vara förälder och våga sätta gränser och säga nej. Man måste prata med sina barn och ha koll på vad de gör. För även om man har tillgång till bilder och filmer på andra genom nätet, så har man inte rätt att förnedra någon annan.

http://gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=762&a=478860 http://hn.se/nyheter/falkenberg/1.397151

Inga kommentarer »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment