Behandla flyktingar mer mänskligt

Posted: mars 1st, 2015 under Allmänt.
Tags: , , , ,

Snacka om att vi i Sverige är dåliga på att ta tillvara kompetens! Vi måste bli mycket bättre på att ta reda på vilken utbildning och yrkeserfarenhet de människor har som söker asyl här.

 

Vi kanske har en stor del av den personal sjukvården behöver på våra flyktingboenden. Ja kanske, för vi vet inte, vilket måste betraktas som ett otroligt slöseri med människors hälsa och framtid. Det måste vara möjligt att undersöka vilken kompetens människor har som kommer hit. Istället låter vi dem bli passiviserade, deprimerade och få svårt att ta sig in i vårt samhälle och ut på arbetsmarknaden. Självklart kan man inte börja jobba som läkare eller sjuksköterska utan att ha hyfsad kunskap i svenska, men tänk hur mycket enklare det skulle vara att lära sig vårt språk om man visste att ett jobb man är utbildad för går att få när språkkunskaperna är tillräckliga.

 

Svensk sjukvård är i behov av personal och människor på flyktingförläggningar vill inget hellre än att få jobba. Varför ska det vara så krångligt att validera utbildning från ett annat land?

 

Det behövs säkert en del pengar för detta, men framförallt behövs det ett nytt tänk. Systemen måste göras för att underlätta för människor och inte för att göra det svårare.

 

Vi Kristdemokrater i Region Halland vill ta till vara de nyanländas kompetens. Vi är inte nöjda med att människor tvingas vänta tills de tappat all drivkraft som hjälpte dem att komma hit. Människor behöver komma in i vårt samhälle fortare än vad de gör idag.

Inga kommentarer »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment